(Olyan eltitkolt, eltiltott találmányokról írok, amiknek köszönhetem, hogy most írhatok!)
A művér sem érdekes
A 20. század eleje óta a gyógyítás nélkülözhetetlen kellékévé vált a vér. A nagyobb műtéteknél, bizonyos életmentő kezeléseknél, de a gyógyszerek gyártásnál is nagy szerepet játszik. A nagy mennyiségű vér előteremtése óriási szervezési munkát, több százezer önfeláldozó embert és természetesen rengeteg pénzt igényel. Minden tisztelet azoké a honfitársainké, akik feláldozzák magukat illetve a közel fél liter vérüket egy-egy vérvétel során. A komoly munka csak ezután kezdődik: az esetleges fertőzöttségek kiszűrése (hepatitis, HÍV, egyéb új betegségek), vércsoportok szerinti szétválogatás, stb. Sajnos a véradási kedv is lanyhul. Gyakran jelent komoly problémát a ritka vércsoportú beteg ellátása. A napokban a Facebook-on volt olvasható egy kétségbeesett kérés: súlyos égési sérült, nagyon ritka vércsoportú kisfiúnak kerestek donort.
Nem csoda, ha a véradással szinte egy időben merült fel a „művér” használata. A világon számtalan kísérlet történt, több-kevesebb sikerrel. Horváth professzor a koleszterin kísérletei során szinte melléktermékként hozta létre azt az anyagot, amely az esetek nagyon nagy részében tökéletesen helyettesítheti az emberi vért! Számtalan előnye közül néhány:
- Nagy mennyiségben, viszonylag olcsón előállítható.
- Nem kell az ismert betegségekre vizsgálni.
- Szinte korlátlan ideig eltartható.
- Nincs vércsoport probléma.
A riportban elhangzik, hogy akár szárított állapotban minden mentőautó tartozéka lehetne, és szükség esetén a mentőorvos csak vízzel felhígítva azonnal felhasználhatja.
Annyira egyszerű, hogy az ember azt hiszi, két kézzel kaptak utána!
A Youtube-on találtam:
(nekem felment a vérnyomásom, amíg ezeket az írásokat össze szedtem. talán ne is olvasd tovább, felháborító, hogy évekig nem történik semmi, műtétek maradnak el vérhiány miatt)
Az alábbi felvétel egy éve készült, de tudomásunk szerint azóta nem történt előrelépés.
Közzététel: 2013. aug. 3.
A magyar művér bármilyen vércsoportú embernek adható lesz, sőt, por formájában hosszú ideig is eláll majd. Az életmentő találmány mégis évek óta a pénz, szkepticizmus és közöny zárt ajtóiba ütközik. A feltalálóval, Prof. Dr. Horváth Istvánnal beszélgettünk.
De találtam régebbi, több mint öt éves felvételt, már akkor is itt tartottunk.
Feltöltés: 2009. ápr. 4.
Szinte az utolsó lépés, az emberi kipróbálás előtt állnak egy magyar orvos kísérletei a művérrel. Az anyag használatával sokkal kevesebb véradóra lenne szükség.
Végül egy 2007 évi információ, miszerint a világban sok helyen, több irányban folynak kísérletek:
Hol tart ma a világ a művér kifejlesztésében?
Világszerte számos találmány jutott már el az állatkísérletes, sőt az emberi kipróbálás különböző fázisaiba is. Az alábbiakban az elmúlt évtized néhány fontosabb eredményét foglaljuk össze.
- A Hemopure nevű (szarvasmarha hemoglobinján alapuló) készítmény eljutott az emberi kipróbálás utolsó fázisába az Egyesült Államokban és Európában, Dél-Afrikában pedig műtéti vérvesztés esetére már engedélyezték is a használatát.
- A PolyHeme (humán polimerizált hemoglobin) utolsó fázisos tesztelését kezdték meg baleseti sérülteken 2003-ban. A tesztelés lezárult, most a végleges eredmények kiértékelése és az engedélyeztetési eljárás zajlik.
- Az Oxyglobin-t (szarvasmarha hemoglobinjából) 1998 óta Amerikában és Európában is engedélyezték állatorvosi felhasználásra (kutyák vérszegénységének kezelésénél).
- A Hemolink és a Hemospan nevű szerek humán tesztelésének második fázisa zajlik.
- A PFC-alapú Oxygent és Oxycyte tesztelése előrehaladott stádiumban tart mind Amerikában, mind Európában.
A hagyományos PFC és hemoglobin megközelítés mellett legújabban alternatív megoldásként embrionális őssejtekből próbálnak érett vörösvértesteket előállítani.
Egy hazai vonatkozás
Végül érdemes egy hazai vonatkozásról is említést tenni: Prof. Dr. Horváth István, lipoidokkal foglalkozó biológus marhavérből származó hemoglobint "csomagolt be" koleszterinbe úgy, hogy azt nem löki ki és nem bontja le az emberi szervezet, hanem hosszú távon a keringésben marad, és ellátja az oxigénszállítás feladatát. Ráadásul ún. liofilezéses eljárással sikerült por alakban is létrehozni a vérpótlót, ebben a formában pedig sokáig eltartható, és egyszerűen desztillált víz hozzáadásával bármikor felhasználásra kész művér nyerhető.
A feltaláló véleménye szerint nagyüzemi mennyiségben tudnák gyártani az életmentő szert, amelyhez szürkemarha vérét használnák, mert ebben nem fordul elő a kergemarha-kór kórokozója. Azonban a találmány véglegesítéséhez és a gyártás beindításához szükséges anyagi források még hiányoznak. Külföldről több érdeklődő cég is megvette volna az ötletet, de a kutató Magyarországon szeretné kifejleszteni azt. Itthon egyelőre nem talált támogatót, ezért a kísérletek állnak.
Dr. Heksch Katalin
2007. május 17, (egészség.origo)
Az érelmeszesedés elleni védőoltás érdekeket sért, világos, hogy nem kell! De a művér? Ez biztosan nagy üzlet lenne az országnak, de az meg kit érdekel?
Még a románok is megelőznek!
(2015.06.26. ORIGO)
Ismerd meg a 21. század vásárlási trendjét! Szerezz univerzális, ingyenes „hűségkártyát” a vásárlásaidhoz! Szerezz örökös passzív jövedelmet, ismerd meg a SiteTalkCashBack-et!
Kattints a képre!